26

NEIZNĪCINĀMA, NESALAUŽAMA, NEAIZMIRSTAMA

Kino “Splendid Palace” ieeja, Elizabetes iela 61

 

Neuzvaramas, nesalaužamas, neaizmirstamas – tādas bija Latvijas sievietes, kuras izdzīvoja izsūtījumā Sibīrijā, par spīti padomju varas atņemtajiem jaunības sapņiem, dzīves labākajiem gadiem, mājām, vīriem, bērniem, atņemtajai zemei un veselībai. Šī stāsta galvenā varone Melānija Vanaga izsūtījumā izdzīvoja, lai izstāstītu savu stāstu. Stāstu, kurā ar varu tikām ierauti mēs visi.

1941. gada 14. jūnijā padomju vara uz Sibīriju deportēja Latvijas eliti, arī 7168 sievietes un vairāk nekā 2000 bērnus. Arī juriste, žurnāliste, rakstniece Melānija Vanaga un viņas dēls Alnis kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Tjuhtetu Sibīrijā.

M. Vanagas atmiņu grāmata “Veļupes krastā” ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. 1. novembrī pirmizrādi piedzīvoja Viestura Kairiša filma “Melānijas hronika”, kas veidota pēc grāmatas motīviem.

Pēc 75 gadiem 2016. gada jūnijā tika fiksēts viss izsūtījumā vesto ceļš no Rīgas līdz Tjuhtetai Sibīrijā.

Lai arī mēs neaizmirstu šo izdzīvošanas stāstu, pie kino “Splendid Palace” ir iespējams vērot izsūtījuma ceļu vilcienā no Rīgas uz Tjuhtetu Sibīrijā, klausoties aktrišu Lilitas Ozoliņas, Baibas Brokas, Gunas Zariņas un Maijas Doveikas ierunātajos fragmentos no grāmatas “Veļupes krastā”.

 

Projekta idejas autors un realizētājs: Filmu studija “Mistrus Media”

Projekta finansētāji: Rīgas dome, Kino “Splendid Palace”

rd