18

SAULLĒKTS

Pulvertornis, Smilšu iela 20

 

Ļaudis izsenis nākuši kopā, lai svinētu Saules ciklus, kopīgi pieredzētu maģiskos mirkļus – atnākšanu, kulmināciju, aiziešanu. Visskaistākie un piepildītākie svētki allaž ir bijuši saistīti ar saules sagaidīšanu un pavadīšanu, kad jūtama gaismas kustība. Gatavošanās šiem svētkiem parasti prasījusi daudz laika un pūļu, tikai sadarbošanās un kopīga rosīšanās ļāvusi notikt patiešām skaistiem, iedvesmojošiem notikumiem. Gaismas atnākšana iezīmējusi jaunas atskārsmes, pieredzes, paplašinājusi skatījumu uz lietām, ļāvusi sajust un saskatīt aiz ikdienā acīmredzamā.

Šajā, gada vistumšākajā laikā, Rīgas pašā sirdī uzplauks viens šāds gaismas gaidīšanas punkts – mākslas instalācija “Saullēkts” kā oda* gaismas brīnumam.

Lai instalācija notiktu, būs nepieciešama cilvēku iesaiste un sadarbošanās – gluži kā saulgriežos, gaidot saules lēktu. Uz Pulvertorņa fasādes iemirdzēsies gaismas zvaigznītes, kas iezīmēs ģeometriskus laukumus. Savukārt torņa pakājē būs izvietotas ”pogas”, kas katra reprezentēs kādu no ģeometriskajiem laukumiem uz paša torņa. Staigājot pa “pogām”, ļaudis varēs ieslēgt uz torņa redzamos, starojošos laukumus. Sadarbības atslēga slēpsies kopdarbā – jo vairāk lietotāju uz ielas esošajos laukumos, jo dzirkstošāks izgaismosies tornis.

Lai ieslēgtu visus laukumus, nepieciešams nospiest visas deviņas “pogas”. Šī būs iespēja kopā darboties arī pilnīgi svešiem cilvēkiem, veidojot jaunas saiknes un pieredzes. Kad būs nospiestas visas “pogas”, gaismas laukuma garoza iemirdzēsies pilnībā un sašķīstot uzplaiksnīs, atklājot skatam iedvesmojošas saullēktu ainas no visdažādākajām pasaules vietām un arī ”ārpuspasaules” skatu punktiem. Un viss atkal taps no jauna.

 

* Oda ir cildinošs, svinīgs dzejolis, kas veltīts kādam nozīmīgam notikumam vai personai. Senajā Grieķijā jebkura lirikas forma, kas paredzēta mūzikas pavadīšanai (tai skaitā kora dziedāšana) tika saukta par odu.

 

Projekta idejas autors un realizētājs: CONNECTION CODES

Projekta finansētājs: Rīgas dome

rd