STARO RĪGA gaismas mākslinieki veido nākotnes scenārijus

Četrus vakarus no pkst.17.00 līdz 23.00 būs aplūkojami 43 gaismas festivāla “Staro Rīga 2018” objekti. Festivāls notiek 11.reizi un šī būs jau otrā reize, kad iedzīvotāji brīvā un nepiespiestā atmosfērā kopā ar draugiem un ģimenēm, aplūkojot gaismas mākslas objektus, varēs svinēt mūsu valsts apaļo jubileju.

Šī gada festivāla tēma ir AUGŠĀM CĒLĀS GAISMAS PILS, noslēdzot iepriekšējo gadu festivālos uzsākto Ausekļa un Jāzepa Vītola “Gaismas pils” rosināto tetraloģijas tematisko ķēdi GAISMU SAUCA/GAISMA AUSA/UZ ZVAIGZNĒM. Festivālā ir trīs programmas: pamatprogramma, kuras tēma ir “Augšām cēlās gaismas pils”, starptautiskā programma  un festivāla partneru programma “Rīgas karnevāls”.

Pamatprogrammā gaismu mākslinieki tika aicināti veidot gaismas objektus, radot gaismas pils idejas jaunas versijas un attīstības scenārijus, balstoties gan uz Latvijas kultūras kanonu kā mūsu kultūras valstiskās identitātes pamatu un tajā iekļautajām kultūras vērtībām, kā arī atsaucoties uz Latvijas valsts simtgades programmas vadlīnijām un komunikāciju saukli ES ESMU LATVIJA.

Jaunradītie gaismas objekti patiešām meklē jaunus attīstības scenārijus. Videoprojekcija uz vēdekļveida strūklakas “Lāčplēša atgriešanās”, meklē atbildi uz jautājumu, kāds šodien būtu teju vai pusotru gadu gaidītais eposu “Lāčplēsis” noslēdzošais galvenā varoņa un Melnā bruņinieka cīņas rezultāts. Gaismas instalācija ar hologrāfiskiem efektiem ‘Viedjūra” tulko tautasdziesmas emodži valodā. Savukārt, vides instalācijā “Hipodroms” Vītola/Ausekļa “ Gaismas pilij” un Raiņa “Zelta zirgam” piesķirts new age hiphopa psihodēliskais ietvars, bet turpat blakus, dabai saplūstot ar tehnoloģijām, Viesturdārza gaisotnē ienāk “Sajūtu mežs”.

Audiovizuālo Latvijas stāstu “Bezgalības formula” Lielvārdes jostas ritmā veido Latvijas spilgtāko personību uzrunas mūsu tautai un valstij, savukārt videoprojekcija “Annas stāsts” veltīta 98 gadus vecai latvietei, kas apņēmības un mīlestības pilna sagaidīt savu simtgadi. Vides instalācija “Latvijas kaleidoskops” aicina palūkoties uz Latviju ap mums caur jaunu prizmu, hologramma “100 vardi sev” aicina uz sarunu pašam ar sevi, savukārt “Rīgas metro” aicina doties 3D pieredzē un ļauties fantāzijām. Vienlaikus ar pirmizrādi ar Rozes Stiebras jaunās filmas “Saule brauca debesīs” varoņus varēs satikt videoprojekcijā uz vēdekļveida ekrāna.

Dabas tēmai un vides saudzēšanai pievēršas vairāki projekti: mākslinieks Voldemārs Johansons skaņas un kino skulptūrā “Prombūtne”, “Dzīvnieku biedrība” mobilajā videoprojekcijā “Starneši”, kā arī Virtuālā studija “Urga” performaču projektā “Mežs spēlējas pilsētā”. Bet Kaņepes laikmetīgās kultūras centrā 100 Rīgas iedzīvotāji ar saviem gaismas ķermeņiem vizualizē mūsu dažādību šajā pilsētā.

Festivāls ir izaudzis un kļuvis starptautiski atpazīstams gan tūristu, gan gaismas mākslinieku vidū. Šogad piedalās mākslinieki no Francijas, Vācijas, Portugāles, Japānas, Nīderlandes. Būtiskā šī gada festivāla iezīme ir starptautisku kopprojektu radīšana, sadarbojoties starptautiskajiem un vietējiem māksliniekiem.

Tapusi jauna pasakas “Sprīdītis” interpretācija inscenētā videoprojekcijā, kuru ilustrējusi māksliniece Anita Paegle, galvenajās lomās iejutušies Jauniešu un bērnu teātra “Zīļuks” jaunie aktieri, bet videoprojekciju mapping tehnikā kopā salikusi portugāļu radošā apvienība “Ocubo”. Savukārt vācu radošā apvienība “Forum InterArt” veidojusi projektu #UniversUs, kurā zviedru izcelsmes dejotāja Lotta Svalberga, kas dejojusi gan Zviedru karaliskajā baletā, gan pasaulslavenajā Morisa Bežāra baleta trupā, kopā ar vietējiem laikmetīgās dejas dejotājiem veidos saspēli ar videoprojekciju. Savukārt norvēģu gaismas māksliniece Anastasija Isašena, veidojot dzejisko videoprojekciju “Rītausma”, iedvesmojusies no Imanta Ziedoņa dzejas un Pētera Vaska mūzikas.

Starptautiskajā programmā iekļauti vairāki pazīstamu gaismas mākslas radošo grupu projekti. Pirmoreiz Latvijā tiks demonstrēta robotroku vadīta performance “Dāvana” no Gentes gaismas festivāla. No Lionas gaismas festivāla piedalīsies lielformāta gaismas objektu balets “Pikooks” un kinētiska vides instalācija “Abstrakts. Laika plūsmas ilūzija”. Programmā iekļauta arī japāņu gaismas mākslinieka Yuki Anai vides instalācija “Maldugunis”.

Lai gaismas festivālu sajustu ne tikai centrā, bet arī apkaimēs, katru festivāla vakaru citā apkaimē būs gaismas objektu parāde “Gaismas slepenā dzīve”. 16.novembrī kustīgo objektu gājienu varēs redzēt pie VEF kultūras pils Jaunajā Teikā, 17.novembrī Ziemeļblāzmā, 18.novembrī Ķengaraga promenādē, 19.novembrī Iļģuciemā. Gājiens notiks divas reizes vakarā plkst. 17.00. un 20.00.

Līdzdalības un partneru programma “Rīgas karnevāls” festivāla “Staro Rīga” ietvaros tiek organizēta piekto gadu. Šajā programmā tiek iekļauti festivāla sadarbības partneru projekti – gaismas instalācijas un objekti, kuru idejas rada, tehniski realizē un finansē festivāla sadarbības partneri vai atbalstītāji.

Jau vairākus gadus festivālā piedalās Latvijas Republikas Saeima, Valsts Kanceleja ar Ministru kabineta ēkas izgaismojumu, šogad partneru programmai pievienojusies Latvijas Banka, AS “Augstsprieguma tīkls”, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra kopā ar mākslinieku Gintu Gabrānu un Starptautiskā lidosta “Rīga” kopā ar mākslinieku Hariju Brantu un astoņu pasaulē pazīstamu no Latvijas nākušu personību lāzerprojekcijām. Ilglaicīgi festivāla partneri ir LATVENERGO, ELEKTRUM ar objektu “Skaņgaisma” turpinot projektu Izdziedam100, atkal festivālā piedalīsies SAMSUNG ar zīmolu Galaxy un lielformāta projekciju, “Orkla Confectionery & Snacks Latvija” ar Laimas pulksteni patriotiskās gaismās un skaņās, bet jauno partneru lokā mināmi PASAULES OPTIKA kopā ar mākslinieci Elitu Patmalnieci. Pirmoreiz gaismas festivāla piedalās mākslinieks Dāvis Vaivads ar instalācija Farmācijas muzeja pagalmā. Savu vārdu gaismas valodā teiks arī Vidzemes augstskola un Valmieras mākslas vidusskola, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijas Latvijas kultūras koledžas studenti.

11. gaismas festivāls “Staro Rīga 2018” notiek Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros Rīgā no 2018. gada 16. līdz 19. novembrim. Gaismas objektu darba laiks katru dienu no plkst. 17.00 līdz 23.00. Festivālu veido Rīgas dome, LR Kultūras ministrija un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.