Portugāļu mākslinieki festivālam „Staro Rīga 2014” gatavo gaismas cirku

Viens no lielākajiem un tehniski iespaidīgākajiem gaismas festivāla „Staro Rīga 2014” objektiem būs portugāļu kompānijas „Ocubo” veidotais „Gaismas cirks”, kas piecus festivāla vakarus priecēs rīdziniekus un pilsētas viesus uz viesnīcas „Astor Riga Hotel&Conference” (Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 10) fasādes.

„Pilsēta ir tumša, klusa, mēness virs tās ir skumjš, bet, ierodoties cirkam, visi pēkšņi kļūst priecīgāki, uzaust gaisma!” par gaismas priekšnesumu stāsta Karola Purnelle (Carole Purnelle) no kompānijas „Ocubo”. Šis objekts jau pabijis dažādos gaismas festivālos pasaulē, bet Rīgai tiek personalizēts ar vairākiem pilsētai raksturīgiem tēliem – Melno kaķi, Sv. Pētera baznīcas Zelta gaili un Rīgas bebru. Īpaša vieta „Gaismas cirkā” ierādīta Rīgas kultūras gada partnerpilsētai Siguldai un tās iedzīvotājiem.

Fantāzijas cirka publiku veidota sadarbībā ar „Rīga 2014” partnerpilsētu Siguldu – sabiedrībā pazīstami siguldieši smiesies, priecāsies, baidīsies un brīnīsies uz tumši sarkanās viesnīcas ēkas fasādes, tādejādi iekļaujoties gaismas cirka priekšnesumā. Kopumā tie ir 24 siguldieši, gan pazīstami sportisti un mūziķi, gan sabiedrībā zināmi cilvēki, kuriem bijusi liela loma Siguldas kultūras procesos. Filmēšanas un fotografēšanas procesā, kas notika Siguldā, fotogrāfa Jura Kilkuta vadībā aktīvi iesaistījās arī personību ģimenes. Tādēļ „cirka publikas” vecuma amplitūda ir no diviem līdz 85 gadiem.

„Ocubo” pārstāve īpaši priecājas par izvēlēto ēku – 2012.gadā restaurēto 19.gadsimta eklektikas stilā ieturēto celtni, kurā savu mājvietu ir radusi viesnīca „Astor Riga Hotel&Conference”. „Mums ļoti patika izvēlētā ēka, tā ir sarkanā, spēcīgā krāsā. Veidojot video montāžu, ēkas arhitektūra ir ļoti svarīga. Vari ar to spēlēties, un ir jātiek galā ar tās arhitektoniskajiem elementiem,” skaidro māksliniece.

„Staro Rīga 2014” izpildproducents Mārcis Gulbis „Gaismas cirku” novērtē kā vienu no šā gada lielākajiem festivāla objektiem, kas spilgti ilustrē kopējo šā gada „Staro Rīga” sajūtu. „Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā šis festivāls veic milzu lēcienu savā attīstībā un kļūst par patiešām lielu spēlētāju starp šāda veida starptautiskiem pasākumiem. Mums ir izdevies uz Latviju atvest lielāko daļu no šobrīd pasaulē atzītākajiem māksliniekiem, kas strādā ar gaismas objektiem,” pauž Mārcis Gulbis.

Kļūstot par gaismas festivāla partneri, viesnīca „Astor Riga Hotel&Conference”, izmitinās ārvalstu māksliniekus un festivāla laikā būs aktīva dalībnieku pulcēšanās vieta. „Staro Rīga 2014” laikā viesnīcas „Astor” restorāns piedāvās īpašu ēdienkarti, kā arī āra bufeti, kur iegādāties siltās uzkodas un dzērienus.

Jau ziņots, ka šogad gaismas festivāls „Staro Rīga 2014” notiks no 14. līdz 18. novembrim ik vakaru no plkst.18.00 līdz 23.00. Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā, piedzīvojot pozitīvu force majeure, gaismas festivāls pirmoreiz piedāvās plašu ārvalstu mākslinieku darbu skati, un vērienīgā līdzdalības akcijā „Rīgas karnevāls” aicina ikvienu rīdzinieku iesaistīties pilsētas izgaismošanā.

„Staro Rīga 2014” galvenais partneris Lattelecom īpaši festivāla apmeklētājiem izveidos jaunu WiFi punktu sabiedriskā transporta pieturvietā pie Ministru Kabineta un Rīgas apgabaltiesas ēkām. Tas būs viens no vairāk nekā 1000 bezmaksas WiFi punktiem Rīgā – Eiropas bezmaksas WiFi galvaspilsētā. Savukārt Uzziņu dienests 1188 kā ik gadu veidos „Staro Rīga 2014” objektu karti internetā, kas būs ērti lietojama arī viedtālruņos un planšetdatoros.

Sniedzot atbalstu šī gada nozīmīgākajiem kultūras notikumiem Latvijā, ERGO kā Rīga 2014 oficiālais apdrošināšanas partneris dāvina apdrošināšanu šim un citiem lielākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas pasākumiem.

Gaismas festivālu „Staro Rīga 2014” finansē Rīgas dome, festivāla partneris Lattelecom, kā arī citi sadarbības partneri, starptautisko projektu finansējums no Eiropas Savienības programmas „Kultūra 2007–2013” projekta „Connecting Cities” un EEZ/Norvēģijas finanšu instrumenta Latvijā. Festivāla organizēšanu nodrošina nodibinājums Rīga 2014.

Video: „Staro Rīga 2014” festivālam top objekts „GAISMAS CIRKS” https://www.youtube.com/watch?v=_88az9arFK8