Īstenotie stāsti par „Gaismas slepeno dzīvi”

Straujiem soļiem tuvojas viens no „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Rīgas karnevāls” košākajiem notikumiem – gaismas festivāls „Staro Rīga 2014”, kas norisināsies no 14. līdz 18. novembrim. Šogad tajā ar visnotaļ vērienīgu projektu, kam dots nosaukums „Gaismas slepenā dzīve”, sevi pieteiks arī divi latviešu jaunie mākslinieki – Jānis Sniķeris un Rūdolfs Baltiņš.

Sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014” puiši (Rūdolfs ir scenogrāfs, bet Jānis – gaismu mākslinieks un scenogrāfs) skaidro, ka „Gaismas slepenā dzīve” būs spīdoša parāde, kurā piedalīsies dažādi lielformāta gaismas tēli, kuri pārvietosies pa Vecrīgu, un skatītāji varēs ielūkoties procesos, kas notiek ar gaismu tad, kad ir aizgājuši gulēt. „Visiem būs īpaša iespēja to redzēt savām acīm, jo mūsu radošā komanda ir veikusi intensīvus novērojumus un atradusi iespēju šo noslēpumaino gaismas pasauli parādīt jums,” smaida Rūdolfs un atklāj, ka viņa un kolēģa radītie gaismas tēli pārvietosies no Rolanda statujas Rātslaukumā pa Kaļķu ielu līdz Vaļņu ielai, pagriezīsies pa Vaļņu ielu un dosies līdz Pulvertornim, pēc tam pa Smilšu ielu – līdz Doma laukumam, pa laukuma labo pusi dosies apkārt Doma baznīcai un tad pa 11. novembra krastmalai paralēlo ieliņu nokļūs atpakaļ Rātslaukumā.

Taujāti, cik gaismas figūras piedalīsies plānotajā gājienā, puiši atklāj, ka to būs diezgan daudz: Gaismas sargu tornis, Gaismas bizes pinēji jeb Gaismas dīdītāji, mazā spuldzīte jeb Gaismas kuteklis, viena lielā spuldzīte, kā arī viņas māmiņa un tētiņš jeb Gaismas ģimene; Diskobumba jeb Spoguļbumba, kas norāvusies no ķēdes un izripojusi uz ielas, kā arī viens Gaismgrauzis. „Viņus pavadīs mazākas eskortējošas gaismas,” papildina Rūdolfs.

Komentējot jautājumu, ka tas viss mazliet atgādina „Rīga 2014” programmas atklāšanā 18. janvārī 11. novembra krastmalā pieredzēto „Gaismas parādi”, puiši atzīst – jā, vizuāli tas būšot kaut kas līdzīgs, taču šoreiz stāsts būs par Rīgas gaismām:

„Latvijā šāds lielformāta uzvedums veidots pirmo reizi. Formāli tas skaitās lielformāta leļļu teātris, jo visi objekti ir kustīgi un visi tēli – dzīvi; viņiem ir sava nokrāsa un kustības. Un ikviens varēs paskatīties, kā viņi dzīvo.”

Jānis un Rūdolfs neslēpj savu gandarījumu par iespēju radīt šādu gaismas parādi, turklāt, kā viņi akcentē, īpaši iedvesmu šim projektam nenācās smelties kaut kur ārpusē. „Jāatzīst, ka mēs nemaz nebijām redzējuši jūsu minēto „Gaismas parādi”, tā ka tēlu sistēma un uzveduma formāts nāca no mums pašiem. Uzdevums pats lika iedvesmoties un strādāt, balstoties uz dzīvē pieredzēto.” Pie darba viņi ķērušies pirms diviem mēnešiem, idejas īstenošanā liekot lietā gan pieredzi, gan vēlmes, gan radošās izpausmes, kas visu laiku kaut kur sēdējušas un nu nākot ārā, jo Rūdolfam un Jānim kādu lielāku objektu festivālam „Staro Rīga” gribējies pagatavot jau pirms diviem gadiem. „Bija šis tas sadomāts; šogad mūs uzaicināja piedalīties, un mūsu ideja materializējās šādā formā.”

Puiši ar smaidu piebilst, ka viņu radītos gaismas tēlus varēšot arī apčamdīt, jo gājiens ir publisks pasākums, vienīgi – nevajadzētu tēliem uzbrukt un izturēties nepieklājīgi, jo viņi varot sadusmoties. „Taču vispār tie būs interaktīvi objekti, kuriem varēs iet klāt. Teiksim tā, skatītāji tēlus varēs vērot rokas stiepiena attālumā.” No elektrības un tā, ka varētu „dabūt pa nagiem”, arī nevienam neesot jābaidās, jo, kā apgalvo Jānis un Rūdolfs, – runa ir tikai par gaismu, elektrība nemaz neesot iesaistīta. „Tā ka visi, kas grib ielūkoties Gaismas slepenajā dzīvē, laipni aicināti uz Vecrīgu!” piebilst projekta autori.

Parādes laiki: 4., 15., 16., 17. novembrī – plkst. 19.00, 20.00, 21.00 no Rātslaukuma; 18. novembrī – plkst. 21.10 no 11. novembra krastmalas.