29

Bāka


Adrese: Kronvalda parks

 

Interaktīva mākslas instalācija.

Bāka ir drošības simbols, kas izstaro gaismu un pasargā no briesmām, tā rāda ceļu un palīdz droši nonākt galamērķī. Bākas ir kalpojušas ceļiniekiem gadsimtiem ilgi. Mums pārējiem tās kalpo kā simbols drošībai, stabilitātei un uzticamībai, ceļojot nezināmos ūdeņos – neatkarīgi no tā, vai tie ir personīgi, profesionāli, finansiāli vai garīgi.

Tieši tādēļ, atzīmējot savu 20 gadu jubileju Latvijā, bāku kā simbolu paveiktajam izvēlējās zvērinātu advokātu biroja “Eversheds Sutherland Bitāns” komanda. Dizaina kompānija KOB ART palīdzēja šo ieceri īstenot jaunā kvalitātē, izveidojot interaktīvu gaismas objektu “Bāka”, kas neatstāj vienaldzīgu. Objekts atklāj arī bāku mistisko noskaņu, kas ir kā mirāža ceļotājiem, kad kaut kur miglā, tālumā iemirdzas gaisma.

Bāka veidota no perforēta metāla, kas rada apjomu, taču vienlaikus ir caurredzama, ļaujot tai spēlēties un saplūst ar apkārtējo dabu. Bākas ārējais apjoms veidots jūras zilzaļā tonī, un konstrukcija veidota diagonāla ar iebūvētu LED apgaismojumu, tādejādi attēlojot viļņu bangošanu. Ienākot bākā, apstājas laiks, paveroties augšup ir redzama bezgalība, laika dimensija, kurā pazust un atkal atrasties. Sešos slīpos leņķos izvietoti spoguļi un ekrāns tiem pa vidu veido efektu, kas ļauj objekta apmeklētājam iegrimt bākas būtībā un it kā kļūt ar to vienotam.

Galvenā objekta interaktivitāte ir augšdaļā izvietotais bākas gaismas elements, kas veidots no vairākos līmeņos izvietotām plaknēm, tādejādi stilizējot frensela lēcu un kopā radot sfēras apjomu. Katrā no plaknēm iestrādāts LED apgaismojums, taču bākas “acs” tiek veidota no spilgta prožektora. Bākā ir iebūvēta FLIR (forward-looking Infrared) kamera, kas darbojas pamata un aktīvajā režīmā. Pamata režīmā gaismas elements rotē ap savu asi, savukārt aktīvajā režīmā ar FLIR kameras palīdzību tiek noteikts kāds silts ķermenis tuvējā apkārtnē un tas izgaismots, kādu mirkli sekojot tam līdzi ar prožektoru.

 

Projekta idejas autori un realizētāji: SIA “KOB ART” un zvērinātu advokātu birojs “Eversheds Sutherland Bitāns”