Ar lielu cilvēku interesi sācies gaismas festivāls „Staro Rīga 2014”

Pirmajā festivāla dienā, 14.novembrī, pozitīva rosība piepildīja Vecrīgas un pilsētas centra ielas, kad cilvēki devas apmeklēt gaismas festivāla “Staro Rīga 2014” gaismas objektus.

Pirmajā festivāla vakarā lielāko interesi izraisīja abi festivāla īpašie notikumi – gaismas gājiens “Gaismas slepenā dzīve” un gaisa akrobātu šovs “Dimants. Sapņu lidojums”. Gaismas gājienā vairāk nekā 60 dejotāji atklāj gaismas ģimenes dzīvi. Gājienā, kurš plkst.19.00, 20.00 un 21.00 sākas no Rātslaukuma un vijas apkārt Vecrīgai, piedalās Latvijas mākslinieku izveidotie Gaismas tētis un Spuldzītes mamma, Gaismas knēveļi un citi lielformāta tēli. Gaisa akrobātu šovs Līvu laukumā norisināsies katru festivāla dienu plkst.19.30, 20.30 un 21.30.

Lieli un mazi festivāla apmeklētāji ar smaidu uz lūpām sekoja līdzi gaismas cirka priekšnesumiem uz “Astor Riga Hotel&Conference” fasādes, pētīja akvāriju automašīnā, kas apmeklētājus priecē Audēju ielā 16, un vēroja ūdens šaltis muzikālajās strūklakās Alberta laukumā.

Ar skaļiem aplausiem tika pavadīta arī videoprojekcija “Saliedētās zivis” uz Rīgas Kongresu nama fasādes, kurā Kanādas mākslinieks, iedvesmojoties no Latvijas dziesmotās revolūcijas, radījis krāšņu stāstu par muzikālām zivīm jūras dzelmē.

Gaismas festivāls norisināsies līdz 18.novembrim, ik vakaru no plkst.18.00 līdz 23.00. Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā festivāls piedāvā apjomīgus starptautisko mākslinieku objektus un oriģinālus Latvijas gaismas mākslinieku veidotus gaismas mākslas darbus.

Festivāla pamatprogrammā iekļauti 22 objekti. Ikviens ir aicināts nobalsot par sevu mīļāko Staro Rīga objektu ziņu portāla TVNET izveidotajā balsošanas lapā:  http://www.tvnet.lv/zinas/foto_konkurss/77-gaismas_makslas_festivals_brstaro_riga

Festivāla maršruts vedīs caur Vecrīgu un pilsētas centru. Festivāla karte, kas tapusi sadarbībā ar Uzziņu dienestu 1188 un objektu apraksti pieejami festivāla mājaslapā www.staroriga.lv. Festivāla karte pieejama „Staro Rīga 2014” informācijas centros brīvdabas atpūtas parkā „Egle” (Kaļķa ielā 1), Stacijas laukumā, laukumā pie Laimas pulksteņa, kā arī pie Pulvertorņa (Smilšu iela 20). Informācijas centri darbosies festivāla dienās no plkst.12.00 līdz 23.00. Informatīvie materiāli pieejami arī „Narvesen” tirdzniecības vietās visā Rīgā.

Papildus festivāla pamatprogrammai, šogad ikviens aicināts iesaistīties vērienīgā līdzdalības akcijā „Rīgas karnevāls”, padarot krāšņāku namu vai iestāžu fasādes un savus logus. Savu objektu ikviens var reģistrēt gaismas festivāla mājaslapā, tur var aplūkot pārējos līdzdalības akcijas objektus un tos novērtēt. Pirmajā festivāla dienā mājaslapā piereģistrēti vairāk nekā 100 lielāki un mazāki līdzdalības akcijas objekti, apmeklētāju balsojumā patlaban visaugstāk novērtēts Lattelecom veidotais objekts „Staro silti” Baumaņa skvērā pie Ministru kabineta ēkas. Atgādinām, ka līdzdalības akcijas dalībnieki ar saviem objektiem pretendē uz balvām, tostarp balvu no Latvenergo „Fotonegatīvu no Eduarda Krauca kolekcija – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.-1940.”

„Staro Rīga 2014” galvenais partneris Lattelecom īpaši festivāla apmeklētājiem izveidos jaunu WiFi punktu sabiedriskā transporta pieturvietā pie Ministru kabineta un Rīgas apgabaltiesas ēkām. Tas būs viens no vairāk nekā 1000 bezmaksas WiFi punktiem Rīgā – Eiropas bezmaksas WiFi galvaspilsētā. Savukārt Uzziņu dienests 1188 kā ik gadu ir izveidojis „Staro Rīga 2014” objektu karti internetā, kas būs ērti lietojama arī viedtālruņos un planšetdatoros. Karte pieejama šeit – www.1188.lv/staroriga.

Sniedzot atbalstu šī gada nozīmīgākajiem kultūras notikumiem Latvijā, ERGO kā Rīga 2014 oficiālais apdrošināšanas partneris dāvina apdrošināšanu šim un citiem lielākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas pasākumiem.

Gaismas festivālu „Staro Rīga 2014” finansē Rīgas dome, festivāla partneris Lattelecom, kā arī citi sadarbības partneri, starptautisko projektu finansējums no Eiropas Savienības programmas „Kultūra 2007–2013” projekta „Connecting Cities” un EEZ/Norvēģijas finanšu instrumenta Latvijā. Festivāla organizēšanu nodrošina nodibinājums Rīga 2014.

„Gaismas slepenā dzīve” promo video: https://www.youtube.com/watch?v=xKVuzJlV1lU

„Staro Rīga 2014” 2.dienasgrāmata: https://www.youtube.com/watch?v=vBeDBKRofNA

Foto: Mārtiņš Otto, Rīga 2014